umiem-w-niemiecki

"Übung macht den Meister"


Czerwiec 15, 2021

Powitać się w języku niemieckim

Powitać się w języku niemieckim

 

Zastanawialiście się kiedyś, jak można powitać się w języku niemieckim? Oprócz zwrotu „Guten Morgen!” (Dzień dobry! – używany do godziny 12:00) i „Guten Tag!” (Dzień dobry! – używany od godziny 12:00) istnieje jeszcze kilka innych wariantów. Należy przy tym pamiętać, że niektóre z nich są charakterystyczne tylko dla danego regionu. 

Dobry!

Czasami będąc w kraju niemieckojęzycznym zamiast pełnej wersji powitania, tj. „Guten Morgen!”/”Guten Tag!”, można usłyszeć i użyć również ich skróconych wersji. Wystarczy pominąć pierwszy człon „Guten”:

Guten Morgen!

Guten Tag!

Jak zapamiętać godziny, w których używa się tych zwrotów? Morgen oznacza poranek, a Tag dzień. Zarówno pełna, jak i skrócona wersja powitania sprawdzi się doskonale w sklepie lub w aptece. Przy czym należy pamiętać, że stosuje się je przede wszystkim w mniej formalnych sytuacjach. Dlatego odradzam użycia ich chociażby na spotkaniach biznesowych, bo mogłoby to wydać się rozmówcy po prostu niegrzeczne.

Powitać się w mowie potocznej

W języku niemieckim można powitać się używając nieoficjalnych zwrotów, czyli tych, które występują w mowie potocznej. Niemcy bardzo chętnie stosują wyrazy zaczerpnięte z języka angielskiego. Tak dzieje się również w przypadku powitań. W Niemczech bardzo często można usłyszeć: „Hi!” lub „Hey!” (Cześć!). Oprócz tego można usłyszeć również inne rodzaje „Cześć!”: Hallo! lub Tach! (tylko w mowie), „Hallöchen!” a na południu Niemiec „Moin!”.

Regionalne powitanie

Mieszkańcy Austrii i Szwajcarii witają się, używając jeszcze innych słów niż Niemcy. Bardzo charakterystyczne jest austriackie „Servus!” (Cześć!). Będąc w austriackim sklepie można usłyszeć  „Grüß Gott!” (Szczęść Boże!). Powitanie to jest również dosyć popularne w Bawarii. Za to w Szwajcarii można usłyszeć słowo „Grüezi!” (Dzień dobry!).

Wybierając się do państwa niemieckojęzycznego, warto wcześniej sięgnąć po słowa, które są charakterystyczne dla danego regionu. Przy tym należy być świadomym tego, że mimo wszystko coś może nas zaskoczyć. Jednak każda tego typu okazja jest doskonała do rozwoju kompetencji interkulturowych.

Jakie są wasze doświadczenia? A może znacie jeszcze jakieś inne powitania w języku niemieckim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *